Temat numeru - EARTH 2160 - HISTORIA REALITY PUMP
SS-NG #31 Maj 2005


Robert "Rosic" Korczak
    Wszystko zaczęło się w połowie lat 90tych, kiedy to w akademiku pod przywództwem Mirka Dymka, późniejszego kierownika projektów w studiu Reality Pump, powstawała gra POLANIE.
Prace nad grą trwały kilka miesięcy i zakończyły się sporym sukcesem. Na targach PlayBox 96, które odbywały się w Katowickim Spodku, gra została obdarzona wielka ilością ochów i achów. Wtedy to właśnie rozpoczęła się kariera Pana Mirosława i „Jego” studia.W 1997 roku oddział Topware Interactive, odpowiedzialny za tworzenie gier, pod przewodnictwem wyżej wymienionego towarzysza stworzył strategię, o której było bardzo głośno. EARTH 2140, okazał się hitem i motorem napędowym do dalszych zmagań z grami. Wkrótce po sukcesie 2140, powstały do niej dwa MISSION PACKI, które także cieszyły się nie lada powodzeniem.Studio poszło za ciosem i już w 1999 roku, mogliśmy zachwycać się EARTH’em 2150. Gra była przełomem pod wieloma względami. Pełny trójwymiar, powalająca grafika i ogromna grywalność sprawiły, że 2150 na dobre zapisał się w pamięci graczy.

Niecały rok później, bo na początku listopada 2000 roku, wydana została kontynuacja, a raczej samodzielny Mission Pack do EARTH’a 2150 o podtytule THE MOON PROJECT. Gra znana była na całym świecie, a jej sława nie umilkła do dziś. Do dnia dzisiejszego wiele osób gra na serwerach multiplayerowych, tocząc zacięte boje.
Już za czasów TMP pojawiły się pierwsze zapowiedzi gry EARTH 3 CONQUEST OF THE RED PLANET. Jak się pewnie domyślacie, już wtedy narodził się pomysł dzisiejszej 2160’tki. ERATH 3 miał zostać wydany w 2001 roku, ale Topware skasował projekt, a w zamian powstał WORLD WAR 3 BLACK GOLD. Mimo to sporo pomysłów, które narodziły się w tamtym czasie przetrwało i zostało użytych w najnowszej produkcji.

We wrześniu 2001 roku, już pod szyldem Reality Pump i wraz z firmą Zuxxez, wydana została kolejna udana strategia, opowiadająca o konflikcie mającym miejsce w teraźniejszości, WORLD WAR 3 BLACK GOLD.
Zaraz po niej, jeszcze w tym samym roku przyszła pora na świetną grę zręcznościową HELI HEROES.
Pod sam koniec 2001 roku, wszystkich fanów EARTH’a obiegła niesamowita wiadomość. Oto bowiem zapowiedziana została gra EARTH 2160 ONLINE, która skupiać się miała tylko i wyłącznie na starciach wieloosobowych. Na szczęście pomysł ten szybko uległ zmianie i…
… już w 2002 roku gra straciła podtytuł ONLINE. Wtedy to właśnie oficjalnie została zapowiedziana gra, którą już wkrótce każdy posiadacz PC będzie się mógł cieszyć (o ile jego komputer jest wystarczająco mocny :)).
Na początku roku 2002, a w Niemczech nawet wcześniej, wszystkich zaskoczyło wydanie kolejnego samodzielnego dodatku do EARTH 2150. LOST SOULS, bo o nim mowa, został stworzony, przez grupę niemieckich fanów InfiniteX. Gra miała świetny klimat i bardzo wciągające nowe kampanie. Była też bardzo trudna, co zapewniło fanom EARTH’a długie godziny świetnej zabawy.
Pod koniec roku 2002 światło dzienne ujrzał wspólny projekt Reality Pump i InImages, strategia FRONTLINE ATTACK. Mimo iż nie był to tytuł zbyt głośny, można było miło spędzić przy nim czas.W trzecim kwartale 2003 roku, po ponad rocznym poślizgu, wydana została kontynuacja pierwszej gry Mirka, POLANIE 2. Tytuł bardzo udany, lecz doceniony bardziej za granicą niż w Polsce.
skuteczna i dobra kancelaria z łodzi
Rok 2004 to oczekiwanie na EARTH’a 2160, którego premiera zostawała przesuniętą z kwartału, na kwartał. W lipcu, na Polskim zlocie Earthowców Mirek żartuje, że gra ukaże się dopiero za rok…

…tymczasem na początku 2005 roku, w moje łapki dostaje się kolejny produkt na bazie gry z krakowskiego studia. Druga część FRONTLINE ATTACK, pod tytułem WORLD WAR 2 PANZER CLAWS 2, okazała się produkcją bardzo słabą. Stworzona przez zespół fanów, FoC-D, powinna być tylko darmowym modem. Do Polski tytuł ma trafić w grudniu.
Oczekiwanie trwa, aż w końcu w maju 2005 roku startuje beta test EARTH’a 2160, aby już niebawem, dokładnie rok po spotkaniu Earthowców, gra wreszcie trafiła na półki sklepowe.
Ten rok obfitować ma w nowości, ponieważ oprócz EARTH’a 2160 w grudniu ma zostać wydana także trzecia część POLAN. Czy tak się stanie, zobaczymy…Już teraz chodzą słuchy o ewentualnej kontynuacji 2160’tki, która miałaby nadejść w 2008 roku…
Temat numeru - EARTH 2160 - HISTORIA REALITY PUMP
SS-NG #31 Maj 2005