Wyłowione z Sieci - Hi-Tech
SS-NG #31 Maj 2005


Marek "mmxY2k" Szendzielorz
  Creative Zen Nano Plus


Zen Nano Plus to nazwa nowych przenośnych odtwarzaczy MP3 firmy Creative, które mają być następcami pozytywnie przyjętych przez rynek urządzeń MuVo N200. Nowości dostępne będą w sprzedaży - od maja tego roku - w dziesięciu wersjach kolorystycznych i w trzech wersjach pojemności wewnętrznej pamięci flash - 256 MB, 512MB i 1GB. Funkcjonalnie nowy odtwarzacz Creative nie różni się od innych urządzeń tego typu dostępnych na rynku, posiada tuner FM, możliwość dekodowania plików MP3 i WMA, może być także wykorzystywany jako cyfrowy dyktafon. Komunikacja z komputerem realizowana jest przez złącze USB 2.0. Wymiary zewnętrzne odtwarzacza Zen Nano Plus to 33 x 65 x 13 mm, a waga wynosi 34g. Europejskie ceny urządzenia to około 100 euro za model 256MB i 180 euro za sprzęt z największą pamięcią.
źródło : benchmark.pl


  Samsung SGH-X460

  Nowa pamięć flash Samsunga


Jeszcze niedawno informowaliśmy o pamięciach 2,5 Gbit, a obecnie Samsung Electronics opracował nowy 4-Gbitowy układ pamięci flash OneNAND (w przeliczeniu 500 MB), dedykowany dla przenośnych urządzeń multimedialnych. Chip wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, niską energochłonnością oraz wysoką wydajnością.
Producent przewiduje, że pamięci OneNAND znajdą szerokie zastosowanie w telefonach komórkowych 3G, PDA, cyfrowych aparatach fotograficznych i konsolach do gier. Nowy chip, powstały przez połączenie czterech 1-Gbitowych układów OneNAND, pracuje z napięciem 1,8V, co w porównaniu z innymi typami pamięci pracującymi przy napięciu 3,3V oznacza redukcję zużycia energii o blisko 50%. Wymiary nowego chipa pamięci flash to 11 x 13 x 1,4mm.
4-Gbitowa kość OneNAND gwarantuje szybkość odczytu danych na poziomie 108 MB/s, czyli czterokrotnie szybciej niż w przypadku standardowych rozwiązań NAND. Zapis odbywa się z szybkością 10 MB/s, czyli aż 60 razy szybciej niż ma to miejsce w przypadku pamięci NOR.
Jak zapowiedział Samsung, początek masowej produkcji 4Gbitowych chipów flash OneNAND przewidziany jest na lipiec tego roku, natomiast ich cena na razie pozostaje nie znana.
źródło : wp.pl


  Creative Zen Nano Plus

  Futurystycznie wygiętaDo Sieci wyciekły zdjęcia konsoli Xbox. Kolejny z microsoftowych gadżetów, którego nazwa ma brzmieć Xbox 360, od dawna wzbudza spore zainteresowanie. Im bliżej zapowiadanej na 12 maja 2005 r. oficjalnej premiery, tym więcej szczegółów przedostaje się do publicznej wiadomości. Zgodnie z najnowszymi trendami urządzenie jest niewielkie. Powyginane krawędzie mają z jednej strony podkreślić niewielkie rozmiary konsoli, a z drugiej - nadać jej futurystyczny kształt. Do zbudowania gadżetu wykorzystano układy IBM-a, ATI i SiS-a. Konsola, którą po raz pierwszy zobaczymy podczas specjalnego programu w kanale MTV, sprzedawana będzie, zdaniem analityków firmy Goldman Sachs, od października lub listopada bieżącego rok.
źródło : chip.pl
  Canon PowerShot S2 IS


Canon pokazał następcę aparatu cyfrowego PowerShot S1 IS - model S2 IS. Produkt posiada 5-megapikselową matrycę i dysponuje 12-krotnym zoomem. W aparacie zastosowano znany z lustrzanek cyfrowych Canona procesor przetwarzania obrazu DIGIC II oraz stabilizator. Udoskonalenia w stosunku do poprzednika obejmują m.in. możliwość zapisu wideo w rozdzielczości VGA z szybkością 30 klatek na sekundę (z dźwiękiem stereo), port USB 2.0 i większy wyświetlacz (1,8 cala). Dane zapisywane są na kartach SD. Źródłem zasilania są 4 baterie AA. Niewątpliwym atutem aparatu jest menu w języku polskim. Gabaryty Canona S2 IS to 113 x 78 x 76 mm, waga (bez baterii) wynosi 405 g. Przewidywana cena to 550 euro.
źródło : benchmark.pl


  Canon PowerShot S2 IS

  Samsung SGH-X460 już na polskim rynku


Firma Samsung wprowadza na polski rynek nowy model telefonu – SGH-X460. SGH-X460 łączy prostotę i elegancję z zaawansowaną technologią. To idealny aparat dla 20 i 30 latków, lubiących lekkie i stylowe przedmioty.
Posiada dwa wyświetlacze: jasny, wysokokontrastowy wyświetlacz (128x160 pikseli, 65.536 lśniących kolorów) wewnątrz i zewnętrzny (96x64 pikseli). Jakość można sprawdzić pokonując kolejne etapy gier JAVA, lub oglądając MMS-y. Do dyspozycji jest także gama 40 polifonicznych dźwięków.
Poręczne, ergonomiczne kształty oraz małe wymiary: 85 x 43 x 23 mm – to niemal karta kredytowa przy tylko 75 gramach wagi. SGH-X460 jest jednym z najlżejszych telefonów komórkowych z klapką i wbudowaną anteną dostępnych obecnie na rynku.
Można wysyłać SMS-y i MMS-y (kombinację tekstu, dźwięku, muzyki i zdjęć) do kompatybilnych aparatów komórkowych lub na adresy e-mail. Poprzez dostęp do Internetu (WAP 2.0) ściągniesz do 1536 KB gier, informacji podróżnych lub innych danych. Zawsze można także zrelaksować się przy jednej z zapisanych w X460 gier (np. Snow Ball Fight czy Buble Smile).

źródło : wp.pl

  Pół „bańki” PSP


Sony Corporation w ciągu pierwszych dwóch dni po premierze konsoli PlayStation Portable w USA sprzedało 500 tysięcy tego typu urządzeń. To niemal połowa ogólnej liczby egzemplarzy dostarczonych na rynek Stanów Zjednoczonych. Sprzedaż PSP Value Pack rozpoczęła się 24 marca br. Cena gadżetu wynosi 249 dolarów. Początkowo pojawiły się informacje, że sprzedaż nie jest tak dobra, jak tego oczekiwano.
Okazuje się jednak, że tylko w pierwszym tygodniu wpływy ze sprzedaży wyniosły 150 milionów dolarów, czyli tyle, co wartość ponad 600 tysięcy urządzeń. Japońska premiera PSP miała miejsce w ubiegłym roku. Dotychczas w Kraju Kwitnącej Wiśni sprzedano ponad milion konsoli.
źródło : chip.pl  Xbox 360

  „Polska” komórkaFirma Manta przedstawia telefon komórkowy MOB 60. Komórka ma „muszelkową” obudowę. Ekran o rozdzielczości 128 na 160 punktów dysponuje paletą 65 tys. kolorów. Komórka jest urządzeniem dwuzakresowym i działa w częstotliwościach 900 MHz i 1800 MHz (opcjonalna możliwość to wersja z zakresami 850 MHz i 1900 MHz).
Klapka może być podświetlana siedmioma różnymi kolorami. Czas rozmowy określany jest na 2-3 godziny, czas czuwania to z kolei 100-150 godzin. Komórka otrzyma opcję włączania trybu uśpienia i autostartu o zadanych godzinach.
Telefon ma być sprzedawany na terenie całego kraju bez konieczności aktywacji. Aparat nie posiada blokady SIM. Wymiary telefonu to 88 mm na 50 mm na 20,5 mm, waga – 80 gramów. Cena ma wynosić 399 PLN brutto.
źródło : PCLab.pl
  Sony PSP zbyt późno i zbyt drogo


Sony zapowiedziało, że przenośna konsolka PSP zadebiutuje na rynku europejskim dopiero 1 września - przeszło dziewięć miesięcy po premierze w Japonii i blisko pół roku później, niż w USA. Zbyt późno i zbyt drogo - tak komentuje się nowe informacje na temat planów Sony wobec rynku europejskiego. PlayStation Portable, które sprzedało się już w liczbie przeszło 1,5 mln sztuk trafi na Stary Kontynent dopiero po wakacjach. Zestaw 'Value Pack' będzie znacznie droższy niż w Japonii i USA - jego cenę skalkulowano na poziomie 249 euro. To znacznie więcej, niż kosztują dziś konsole stacjonarne. Za tę kwotę kupujący oprócz samej konsoli PSP dostaną etui, zapasową baterię, słuchawki z pilotem, zasilacz, pasek na nadgarstek, szmatkę do ekranu i dysk UMD z wersjami demo gier oraz materiałami multimedialnymi.
Z takiego obrotu sprawy mogą się tylko cieszyć bossowie Nintendo. Konsolka Nintendo DS, która tylko według oficjalnego stanowiska przedstawicieli Sony i 'Wielkiego N' nie rywalizuje z PSP, sprzedaje się doskonale. Produkt jest już dostępny w Europie i należy się spodziewać, że lekceważenie tego kontynentu przez Sony może konsolce Nintendo tylko przysporzyć nowych nabywców. Szacuje się, że Nintendo DS kupiło już ponad 5 mln osób.
źródło : benchmark.pl


  Manta MOB 60

  Samsung wprowadza telefony z grami 3D


Samsung Electronics wprowadza na rynek koreański telefony z grami trójwymiarowymi i z efektami wibracyjnymi - modele: SPH-G1000, SCH-G100. Telefon dostarcza realistycznych obrazów i dźwięków zbliżonych do rzeczywistych, podczas gdy wibracje wysyłane przez niego do ręki użytkownika wprowadzają do gry nowe odczucia. Na przykład, podczas gry w wyścigi samochodowe telefon komórkowy drży, gdy samochód gracza wjeżdża na żwirową drogę lub inną nierówną powierzchnię, co przydaje realizmu wirtualnej rzeczywistości.
W celu zwiększenia realizmu gier wbudowana została funkcja wibracji oraz mikroukład akceleratora grafiki o wydajności geometrycznej 1 miliona wielokątów na sekundę. Mikroukład ten zwiększa dynamizm i realizm obrazów. Dzięki klawiszowi wielokierunkowemu i specjalistycznym klawiszom do gier, gra zbliża się do poziomu charakterystycznego dla konsoli do gier.
Mikroukład akceleratora trójwymiarowego obejmuje zdolność do wyświetlania „grafiki mieszanej”, to znaczy uzyskiwania lepszych efektów wizualnych dzięki jednoczesnemu wyświetlaniu obrazów dwu- i trójwymiarowych. Funkcjonalność ta pozwala na wyświetlanie tła gry w dwóch wymiarach, podczas gdy ludzie i inne elementy są ukazywane w trzech wymiarach.
Co ważne, telefony do gier są wyposażone w unikatowy „klawisz wielokierunkowy” działający w ośmiu kierunkach, a także specjalistyczne klawisze do gier. Użytkownik może polecić określonej postaci w grze dokonanie skoku lub użycie broni, a jednocześnie zmienić kierunek jej działania.
Telefon zawiera dwa wbudowane głośniki, które podczas gier zapewniają realistyczny dźwięk stereofoniczny. Dzięki graficznemu interfejsowi użytkownika można korzystać z gier na ekranie o orientacji poziomej, co zwiększa poziom satysfakcji.

SPH-G1000 / SCH-G100 Specyfikacja techniczna:
• System - CDMA 2000 1X
• Wymiary - 113 mm x 55 mm x 24 mm
• Waga - 148 g
• Wyświetlacz - 262,000 kolorów TFT LCD (240 mm × 320 mm)
• Aparat fotograficzny - 1.3 Megapikseli
• Zewnętrzna pamięć - RS MMC
• Specjalne funkcje - Gry 3D & 2DGłośniki stereo, 64 polifoniczne dźwięki, MP3

źródło : wp.pl


  Samsung SPH-G1000

  PuMP-ka do słuchania


Koreańska firma Digital Cube oferuje ciekawie wyglądający, kieszonkowy odtwarzacz MP3 o nazwie PuMP DAP100. Komunikujący się z komputerem poprzez port USB 1.1 odtwarzacz (wtyczka dostępna jest po przesunięciu części obudowy) zaopatrzono w ekran LCD podświetlany siedmioma kolorami, tuner radiowy FM, 15-pasmowy korektor dźwięku, funkcję dyktafonu oraz możliwość bezpośredniego kodowania dźwięku do formatu MP3. PuMP DAP100 waży 33 gramy, a jego wymiary to 89x37,5x22 mm. Urządzenie dostępne jest w 256- i 512-megabajtowych wersjach.
źródło : chip.pl
Wyłowione z Sieci - Hi-Tech
SS-NG #31 Maj 2005